Menu
 • alt

  ÖĞRENCİLERİN HAYAL DÜNYASI Z-KÜTÜPHANE İLE ZENGİNLEŞTİHaber: ÖĞRENCİLERİN HAYAL DÜNYASI Z-KÜTÜPHANE İLE ZENGİNLEŞTİ

  24.05.2019

  "Okullardaki zenginleştirilmiş kütüphane (Z-Kütüphane) sayısı bin 447'ye, bu kütüphanelerden yararlanan öğrenci sayısı ise 1 milyona ulaştı. "

  Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından okuma kültürünün yaygınlaştırılması, çocukların erken yaşlarda kültür ve sanat eğitimi almalarının sağlanması amacıyla ilk kez 2014'te hayata geçirilen zenginleştirilmiş kütüphane (Z-Kütüphane) sayısı ve etkinliği her geçen gün artıyor. 

  Öykü atölyesi, kitap tasarlama, tiyatro ve şiir etkinlikleri, yazarlarla buluşma, imza günleri gibi sosyal etkinlik çalışmalarıyla bir kütüphaneden fazlası olan Z-Kütüphanelerde öğrencilere hem okuyup hem de hayal dünyalarını geliştirme imkânı sunuluyor. 

  Öğrenciler, yaşlarına uygun renkli bir ortamda, okurken eğlenmenin ve özgürce hareket edebilecekleri ortamlarda kitaplarla buluşmanın keyfini yaşıyor. 

   

  Yaklaşık 1 milyon öğrenci yararlanıyor 

  Türkiye genelinde Bakanlığımıza bağlı ilkokul, ortaokul ve liselerde oluşturulmuş bin 447 Z-Kütüphane bulunuyor. Yaklaşık 1 milyon öğrencinin yararlandığı Z-Kütüphanelerdeki eser sayısı ise 1,5 milyonu aştı. Okullarda, Z-Kütüphanelerden sorumlu edebiyat, Türkçe ve sınıf öğretmenlerine de  "Okuma Kültürü ve Z-Kütüphane" hizmet içi eğitim seminerleri düzenliyor. 

   

  47 binden fazla eser kataloglandı 

  Öte yandan, Z-Kütüphanelerin tek bir platform üzerinden hem bütünleşik hem de bağımsız olarak yönetilebilmesine imkân sağlayan "Z-Kütüphane Otomasyon Sistemi" hayata geçirildi. Kayıtlı bin 447 okulun bulunduğu sistemde şu ana kadar 47 bin 799 eser kataloglandı.

   

  Z-Kütüphanelerin etkileri incelendi 

  Z-Kütüphanelerin çocuklar üzerindeki yansımalarını saptamak amacıyla "Z-Kütüphane Etki Analizi" çalışması gerçekleştirildi.  Yapılan araştırma sonucunda, bu kütüphanelerin okuma kültürüne katkı sağladığı, öğrencilerin de bu kütüphanelerde geçirdikleri zamanı artırdığı belirlendi.

  http://www.meb.gov.tr/ogrencilerin-hayal-dunyasi-z-kutuphane-ile-zenginlesti/haber/18711/tr

   

 • alt

  Sivas İlimizde Z-Kütüphane AçılışlarıHaber: Sivas İlimizde Z-Kütüphane Açılışları

  26.04.2019

  Sivas ilimizde Sivas valisi Sayın Salih AYHAN ve Daire başkanımız Burak FETTAHOĞLU nun katılımlarıyla 3 okulumuzun z kütüphanesi törenle açıldı.

 • alt

  Rize'de Z-Kütüphane AçılışıHaber: Rize'de Z-Kütüphane Açılışı

  19.04.2019

  Milli Eğitim Bakan Yardımcımız Sayın İbrahim ER, Rize ilimizde bulunan Ali Metin Kazancı Rize Lisesi’ne yaptırılan Z-Kütüphane´nin açılışına katıldılar.

 • alt

  Ankara Sincan'da Z-Kütüphane AçılışıHaber: Ankara Sincan'da Z-Kütüphane Açılışı

  09.04.2019

  Sayın Genel Müdürümüz İsmail Çolak ve Daire Başkanımız Burak FETTAHOĞLU Ankara’da Sincan Nefise Andiçen Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi'nin Z-Kütüphane Açılışına katıldı.

 • alt

  Bitlis'te  Z-kütüphane Açılışları Yapıldı.Haber: Bitlis'te  Z-kütüphane Açılışları Yapıldı.

  28.03.2019

  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün teşekkür mesajını sizlerle paylaşıyoruz. 

        Valimiz Sayın Oktay ÇAĞATAY, ilçe Kaymakamımız Sayın Mustafa AKGÜL ile birlikte Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından İlçemize bu yıl kurulumu yapılan 5 adet Z-kütüphanesinden biri olan Selçuklu Ortaokulumuzun Z kütüphane açılışını yaparak öğrencilerle yakından ilgilendi.

       İlçemize bu yıl kurulumu yapılan 5 adet Z-kütüphanesinin kurulmasında büyük katkıları olan MEB Personel Genel Müdürümüz Sayın Hamza Aydoğdu, Destek Hizmetleri Genel Müdürümüz Sayın İsmail ÇOLAK, İl Milli Eğitim müdürümüz Sayın Mehmet Emin KORKMAZ ve emeği geçen herkese ilçem adına teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.

  #kütüphanelerhaftasıkutluolsun.